ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
yehudaלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 23/02/2002 · הודעות: 798 ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 16:01
נושא ההודעה: מלחמת הפצות ( או איזו הפצה עדיפה )

לאור כמות השאלות הרבות אשר נשאלות וישאלו כאן בעתיד לגבי ההפצה העדיפה למשתמשים מתחילים/מנוסים/מומחים.... אני פותח את הפתיל הנ"ל במטרה לספק מקום מרכזי אחד אשר יכיל הערות ותגובות לגבי ההפצות.

כללי המשחק הינם כדילקמן:

1) יש לספק את שם ההפצה במלואה על מספק גירסתה
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין
3) יש לציין קישור לאתר הבית של ההפצה
4) יש לציין תמיכה בחומרה ( במידה וידוע על יכולות )
5) יש לספק מידע על תמיכה בעיברית
6) גירסאות kernel,KDE,GNOME... וכו שמגיעות עם ההפצה.
7) כל מידע כללי אשר מייחד אותה ביחס להפצות אחרות.

כאשר ישנה התיחסות להערה קודמת נא לצטט את שם ההפצה והגירסא על מנת שניתן יהיה לקשר.

יש להמנע מויכוחים בסיגנון איזו הפצה טובה יותר מהפצה אחרת הדיון חייב לשמור על גישה פוזיטיבית ולא נגיטיבית לגבי ההפצות ( הערות שלא במקומן ימחקו !!! )

דיון זה ישרת בעתיד להקמת מדור שלם העוסק בנושא...

תודה על שיתוף הפעולה
ובהצלחה Cool

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 16:20
נושא ההודעה:

גירסת KDE, גנום וכו:
אתם מוזמנים להסתכל ב: http://distowatch.com

מה שכן: האם גרסאות יותר עדכניות של KDE ו/או גנום זמינות להורדה ותקנה בקלות? איך בדיוק? ועד כמה גרסאות לאחור?

חזרה לתוכן הדיון
רונןלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 26/01/2003 · הודעות: 463 · מיקום: גבעת אלה

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 16:56
נושא ההודעה:

עוד מידע שאני חושב שיכול להיות חיוני:
סוג חבילות, זמינות חבילות ואפשרות השגה של ההפצה.

חזרה לתוכן הדיון
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8369 ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 17:03
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-05-14 13:01, yehuda כתב:
כללי המשחק הינם כדילקמן:
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין

משתמשים מתחילים/מנוסים/מומחים היא הגדרה קצת בעייתית. מתחילים בלינוקס או מתחילים במחשבים? מנוסה הוא מישהו שהתקין מנדרייק או שהתקין ג'נטו בהנחה ששניהם פרק זמן דומה בלינוקס?

אני מציע להשתמש בהגדרה נייטרלית כגון "תיאור תהליך ההתקנה" - למשל: ההתקנה מבוצעת בעזרת כלי גרפי שמאפשר את ביצוע ההתקנה בלי צורך להבין את מבנה המערכת. השאלות הנשאלות נוטות לשימוש במינוחים טכניים בהתקנה הגרפית...

עוד נקודות שכדאי לציין:
- מנגנון חבילות וזמינות חבילות להתקנה
- מה הניסיון של הכותב בנושא (כמה שנים בלינוקס, הפצות קודמות, זמן עבודה עם ההפצה הנוכחית)
- זמינות ואיכות המידע ברשת לגבי ההפצה
- שימוש שוטף: האם רוב העבודה ניתנת לביצוע בכלים גרפיים, נוחות ואמינות האשפים...

נ.ב. סחתיין על הרעיון Cool

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 17:15
נושא ההודעה:

1) יש לספק את שם ההפצה במלואה על מספק גירסתה: Mandrake 9.1
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין: בסה"כ ההתקנה מאוד פשוטה וקלה. התקנה גרפית מלאה. יש אפשרות להתקין במוד מומחים או במוד פשוט. ההתקנה המפורטת לא כל כך מסובכת ולדעתי מומלצת. יש מדריך התקנה בעברית. לאחר ההתקנה ניתן להשתמש באשפים שבמרכז הבקרה להתקנות נוספות. יש מספר בעיות (למשל צריך להחליף את ערכת הנושא כי ברירת המחדל לא עובדת עם עברית בגרסת ההורדה למרות שניתן לשדרג.). ההתקנה מתורגמת לעברית.. צריך להיות מודעים לבעיות הקיימות (כולן מופיעות ופתורות בווטסאפ או בפורום מנדרייק) וכן להגדיר מקורות אחרי ההתקנה ולשדרג חבילות עם באגים ובעיות אבטחה בעזרת האשף המיועד לכך.
3) יש לציין קישור לאתר הבית של ההפצה: http://www.mandrake.com
4) יש לציין תמיכה בחומרה ( במידה וידוע על יכולות ): מעולה, ההפצה מגיעה עם כמעט כל מודול אפשרי, יש זיהוי חומרה אוטומטי (גם בשימוש שוטף). יש גם מידע רב ברשת לגבי תמיכה ספציפית בהתקנים שונים.
5) יש לספק מידע על תמיכה בעיברית: ההפצה מתורגמת ברובה לעברית - בין אם אשפי ותוכנות מנדרייק (שזה די ייחודי בין ההפצות) ובין אם תוכנות צד ג'.ההפצה מאפשרת התקנה בעברית ולא נדרשות הגדרות מסובכות (צריך לערוך את קובץ הגדרות ה X לסדר את הגדרות השפה אבל סביר שבגרסה הבאה זה יטופל אוטומטית).
6) גירסאות kernel,KDE,GNOME... וכו שמגיעות עם ההפצה: ניתן לראות פרטים אלו באתר http://www.distrowatch.com
7) כל מידע כללי אשר מייחד אותה ביחס להפצות אחרות.
- יש ISO גם עבור מקינטושים
- מבין ההפצות הגדולות - היחידה שעוברת תרגום מלא לעברית.
- Cooker: סביבת הפיתוח. מכילה את כל החבילות הכי מעודכנות כולל כאלו שלא מגיעות עם ההפצה בגרסת ההורדה. אבל!!! החבילות שם עלולות לגרום נזקים/בעיות והן לא מטוסטסות עד הסוף. למי שרוצה להיות מעודכן בכל מחיר בלי לוותר על הנוחות וקלות השימוש של מנדרייק, זהו פיתרון מעולה.
- כרגע בהליכי פשיטת רגל. ש תקווה שהם ימשיכו להתקיים..
8] אפשרויות השגה: מעולות. יש ISO להורדה דרך מגוון רב של אתרי מראה, אפשר לקנות דיסקים בזול דרך ווטסאפ.
9) מנגנון חבילות וזמינות חבילות להתקנה: מגוון חבילות ענקי בין אם שנבנו ע"י מנדרייק אן מתנדבים . מנגנון URPMI שפותר בעיות תלויות באופן אוטומטי (דומה מאוד לדביאן)
10) זמינות ואיכות המידע ברשת לגבי ההפצה: אתרים רבים שנותנים תמיכה, הן בארץ והן בעולם. מועדון מנדרייק (בתשלום) מאפשר גישה למידע רב נוסף - כגון חבילות ישנות, חבילות שנבנו במיוחד לבקשת חברי המועדון, ספרות וכו. יש newsgroup ייעודי להפצה.
11) שימוש שוטף: האם רוב העבודה ניתנת לביצוע בכלים גרפיים, נוחות ואמינות האשפים... : אשפים היא ההתמחות של מנדרייק. החדשים ביותר לא תמיד עובדים אבל בסה"כ ניהול המערכת קל מאוד. מי שרוצה יכול לעבוד רק מהטרמינל ולא להפעיל את האשפים Razz

[ נערך על-ידי דוביקס בתאריך 14/05/03 16:23:26 ]

חזרה לתוכן הדיון
CooL_SPoTלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/10/2002 · הודעות: 5323 ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 17:15
נושא ההודעה:

דוביקס: זו כבר חדירה לפרטים מיותרים
מישהו יכול להיות הרבה שנים בלינוקס ולא להבין כלום לעומת מישהו שהיה שנה בלינוקס ובזמן הזה התעמק
וגם מה אכפת למישהו בכמה הפצות הבנאדם התנסה? (אני אישית התנסתי במספר הפצות, אי אפשר להגיד שהרבה אבל אפשר להגיד שמספר הפצות)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 17:40
נושא ההודעה:

(התשובה תוקנה)

אני מקבל את ההערה בקריאה חוזרת.

[ נערך על-ידי דוביקס בתאריך 14/05/03 15:12:27 ]

חזרה לתוכן הדיון
BlitzSite Moderator ת.הצטרפות: 17/08/2002 · הודעות: 840 ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 17:53
נושא ההודעה:

1) יש לספק את שם ההפצה במלואה על מספק גירסתה: Gentoo 1.4RC4
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין: ניוביז להתרחק Smile . כביכול אין התקנה מסודרת, הכל נעשה בשורת פקודה מוכרת וטובה. עם קצת RTFM אפשר להתקין ג'נטו בלי הרבה בעיות.
3) יש לציין קישור לאתר הבית של ההפצה: http://www.gentoo.org
4) יש לציין תמיכה בחומרה: אין זיהוי אוטומטי של חומרה לא מצד הקרנל (כרטיס הקול שלי מזוהה אוטומטית ע"י קרנלי 2.2 ומעלה)
5) יש לספק מידע על תמיכה בעיברית: הורדת לוקליזציה ע"י ה emerge המפורסם היא ממש משחק ילדים.
6) גירסאות kernel,KDE,GNOME... קידיאי 3.1.1a כרגע. אפשר בלי בעיה להתקין מCVS אם מורידים את ה ebuildים המתאימים. קרנל 2.4.20 הוא ברירת המחדל (עם פאצ'ים שג'נטו הכינה), קרנל 2.4.20 ריק, קרנלי מסדרת 2.5 בשפע. קרנלי 2.4 עם פאצ'ים שונים ומשונים לא חסרים.
7) כל מידע כללי אשר מייחד אותה ביחס להפצות אחרות. אופטימזציה! מנהל חבילות הכי טוב כרגע לדעתי. שליטה כמעט מוחלטת על המערכת.
לא משנה איך אני אנסח את זה, ג'נטו היא לא הדבר הכי טוב בעולם למשתמש ווינדוס ממוצע. הוא יקבל התקף לב תוך פחות מחמש דקות.

[ נערך על-ידי Blitz בתאריך 14/05/03 14:56:17 ]

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אוהדלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 29/03/2003 · הודעות: 208 · מיקום: איפה שהוא באסיה

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 18:06
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-05-14 14:53, Blitz כתב:
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין: ניוביז להתרחק

לא מדוייק. אני ניובי(אי אפשר להגיד שלא) וההתקנה עברה עלי בשלום. בימים אלה אני מקים את הממשק הגרפי. צריך ליקרוא ולהבין. לי לכך מיספר שעות(של הבנת הניקרא, בחירות, והרבה הורדה מהאניטרנט).אני חושב שגנטו עם ממשק התקנה גפי יותר מסודר שמתקין גם את X ושאר כלים גרפים יכולה לימשוך הרבה יותר מישתמשים. אני לא אומר שצריך לתת לו ליקבוע הגדרות(כי זו האפשרות הכי גמישה בגנטו). אבל משהוא שהוא גרפי כמו מד היתקדמות בימקום רשימה שעוברת במהירות מתורפת מול העינים(אני לא הצלחתי ליקרוא שום דבר מיזה).

[ נערך על-ידי אוהד בתאריך 14/05/03 15:07:29 ]

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
BlitzSite Moderator ת.הצטרפות: 17/08/2002 · הודעות: 840 ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 18:25
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-05-14 15:06, אוהד כתב:
ציטוט:

ב 2003-05-14 14:53, Blitz כתב:
2) יש להגדיר את רמת הידע הנדרשת מהמתקין: ניוביז להתרחק

לא מדוייק. אני ניובי(אי אפשר להגיד שלא) וההתקנה עברה עלי בשלום. בימים אלה אני מקים את הממשק הגרפי. צריך ליקרוא ולהבין. לי לכך מיספר שעות(של הבנת הניקרא, בחירות, והרבה הורדה מהאניטרנט).אני חושב שגנטו עם ממשק התקנה גפי יותר מסודר שמתקין גם את X ושאר כלים גרפים יכולה לימשוך הרבה יותר מישתמשים. אני לא אומר שצריך לתת לו ליקבוע הגדרות(כי זו האפשרות הכי גמישה בגנטו). אבל משהוא שהוא גרפי כמו מד היתקדמות בימקום רשימה שעוברת במהירות מתורפת מול העינים(אני לא הצלחתי ליקרוא שום דבר מיזה).

[ נערך על-ידי אוהד בתאריך 14/05/03 15:07:29 ]

אתה פשוט יוצא דופן.
רוב הניוביז שאני מכיר הם צעקנים שלא מוכנים לקרוא שום מדריך, מצפים שהכל יעבוד בדיוק כמו שהם רוצים ישר מההתחלה ולא מוכנים לגעת בשורת הפקודה. (אני לא רומז על מישהו)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 20:07
נושא ההודעה:

מישהו מתשמש פה ברד האט, ויכול לקרשום סיקור קצרצר, אני מאוד מעוניין בלינוקס זה.
נ.ב - גרסה 9

תודה לעוזרים!

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/05/2003 - 21:06
נושא ההודעה:

אני ניובי וניסיתי את ההפצות הבאות:
red hat 9
mandrake 9.1
suse 8.2
ב suse הכי הסתבכתי
רדהאט ניראה לי נוח אבל היה לי כמה בעיות חומרה שלא זוהתה.
ואם מנדרייק נשארתי והיא ניראת לי הכי נוחה
בתור משתמש חדש - אם הרבה ויזרדים.

חזרה לתוכן הדיון
WolfSignלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 02/04/2003 · הודעות: 1685 · מיקום: /usr/portage

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 01:23
נושא ההודעה:

Blitz כתב: "אתה פשוט יוצא דופן.
רוב הניוביז שאני מכיר הם צעקנים שלא מוכנים לקרוא שום מדריך, מצפים שהכל יעבוד בדיוק כמו שהם רוצים ישר מההתחלה ולא מוכנים לגעת בשורת הפקודה. (אני לא רומז על מישהו)..."

אה , באמת? לא רמזת על מישהו.....

Laughing

חוץ מזה מותק שלי אתה מדבר על היסטוריה עתיקה. מאז למדתי המון דברים.

מה זה הדבר הזה שאמרת? "משתמש ווינדוס ממוצע לא מוכן לגעת בשורת הפקודה..." אני באמת מתפלא איך לא על דעתך שאולי בגלל שהוא התרגל לסטנדרטים גבוהים ולביצוע פעולות בזמן הכי קצר.... ימי הדוס חלפו עברו מן העולם. באותה תקופה הייתי נער ואני זוכר שזה לא היה תענוג הכי גדול לראות שחור מול העיניים...
אני לא אומר שאין יתרונות לביצוע מס' פעולות מהקונסול , אבל תעשה לי טובה , שזאת תהיה סביבת העבודה העיקרית?
בקשר לג'נטו שאתם מזכירים פה בגאווה עצומה - לדעתי ההפצה הזאת טובה למטרה אחת: ללימוד לעומק של הלינוקס. לפי מה שהבנתי פה להתקין את הג'נטו לוקח לפחות כמה שעות , וזה במקרה הטוב... לאחר מכן שהג'נטו מותקן אתה עובד על סביבת עבודה גרפית שלא שונה מאף הפצה סטנדרטית. אז אחרי שהתקנת פעם פעמיים את הג'נטו מה בדיוק הסיבה שתרצה להישאר איתה? לא עדיף להתקין הפצה כמו מנדרייק שתתקין לך הכל לבד ותוך 20 דקות מקסימום יש לך מערכת מוכנה לשימוש?
בסה"כ לינוקס זה לינוקס. מתחת לכל המעטה הגרפי יש קרנל פחות או יותר אותו דבר.
אז למה לא להשתמש בהפצה שהיא הכי נוחה , כזאת שלא צריך להשקיע שלוש שעות רק בשביל לקמפל את המודול לכרטיס רשת ולא להבין מדוע הקרנל החדש שיצרת לא עובד איתו....
Laughing

מה שאני אומר במילים פשוטות : כאשר שלב הלימודים נגמר , מתחיל שלב העבודה.....

ההמלצה שלי: מנדרייק. בגלל הקלות , בגלל שפע היישומים שבאים על גבי שלושת הדיסקים של ההתקנה , בגלל שפע הוויזרדים , בגלל היציבות (על אף שהם שיחררו את הגירסה הזאת מוקדם ועם הרבה באגים אני לא נתקלתי במצב קריטי שהמערכת נתקעה).

טוב , בגלל שאני די חדש אז אני מעדיף שמישהו אחר בעל נסיון רב יותר יתן תיאור מקיף על המנדרייק. אולי דוביקס?

[ נערך על-ידי WolfSign בתאריך 14/05/03 22:42:43 ] Smile

[ נערך על-ידי WolfSign בתאריך 14/05/03 22:45:28 ]

זהו מחיר החופש: כל גרם ,כל טיפת דם מגופך משולמים למפרע.

חזרה לתוכן הדיון
yehudaלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 23/02/2002 · הודעות: 798 ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 01:41
נושא ההודעה:

אנשים !!!! הפצות ותכונותיהן !!!!

זו מטרת הפורום הנ"ל נא להתמקד בזאת בבקשה כדוגמת דוביקס ו Blitz בנוגע לסיקורים....
נא לשמור את ההתנצחויות וההתחכמויות למקום אחר..
המטרה של הפורום הזה לסייע בעתיד לגבי שאלות על הפצות ולא מי חושב על מי מה ולמה....
אז אנא מכם לא להתפתות.....

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 02:45
נושא ההודעה:

אין טעם לריב
כל ההפצות טובות Smile
וכן... לינוקס זה לינוקס ולא משנה באיזו הפצה אתה משתמש
אבל יש אנשים שרוצים ללמוד את המערכת לעומק
ויש אנשים שרוצים להתקין מערכת שעובדת מהר ובצורה גרפית
אז לכל הפצה יש תכונות לימודיות שונות Smile אבל עם כל הפצה אפשר להתקדם...
כל ההפצות טובות Smile...

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 03:39
נושא ההודעה:

בקשר להגדרות locales: הממשקים ה"נוחים" שישנם בג'נטו ובדביין פותרים בעייה שכמעט לא קיימת ברד-האט ובמנדרייק (אני לא מכיר את סלקור).

באופן כללי ה-locales המקומפלים הם חלק מ-glibc . הם תופסים המון מקום ודי מיותרים לרוב המשתמשים (כלומר: כל מי שלא משתמש בהם).

רד-האט בחרה פשוט לשים את כולם בחבילה locales

מנדרייק חילקה את החבילה הזו לתתי-חבילות לפי שפות.

בשתי ההפצות הללו יותר מסובך לקמפל locale שלא בא עם מערכת (לדוגמה: he_IL.UTF-8 ברד-האט לפני 7.3 ומנדרייק לפני 9.0, למיטב הבנתי).

בדביין יש ממשק די נוח לבניית אותם ה-locales (זה קורה אוטומטית כחלק מהתקנת החבילה locales). אין לי מושג מה המצב בג'נטו.

עוד דבר יפה ברד-האט ומנדרייק הוא ההוספה של משתני הסביבה: לשתי ההפצצות יש מערכת סקריפטים שמקלה מאוד את הוספת ושינוי משתני הסביבה הקשורים בשפה.
אולם לשתי ההפצות יש תוכנות התקנה שנוטות לשי שם ערכים קצת לא טובים ולכן מומלץ לערוך ידנית את /etc/sysconfig/i18n .

בדביין קובץ כזה ממש חסר, וצריך לערוך ידנית את /etc/profile . אם אתם משתמשים ב-unstable או testing אתם מחוייבים גם לסנכרן את הקובץ הזה עם שינויי המערכת...

חזרה לתוכן הדיון
Beitarלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 27/02/2002 · הודעות: 69 ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 03:46
נושא ההודעה:

וולף סיין, סייג לחכמה שתיקה, או שתיקה יפה לחכמים קל וחומר לטיפשים.
תעשה טובה, תשתוק בדברים שאתה לא מבין בהם.

בחייך לא ראית את ג'נטו, אתה מתבסס על דברים חלקים ששמעת בפורום מסויים, ואתה מניח שזה לא משהו שאדם רוצה להעדיף? אתה לא חושב שאין לך את היכולת לשיקול דעת נבון לנוכח חוסר הידע שלך? תחשוב קצת בהגיון....

בקשר לקונסול, וההרגל לסטנדרטים גבוהים מהירות וכו'...
שוב, אתה מקשקש בלי להבין על מה אתה מדבר.
בקצרה, אסביר - ל 99 אחוז מהדברים הקונסול מהיר ויעיל יותר. אני אישית עובד עם קונסול פתוח כמעט תמיד (עשרות חלונות של קונסול kde במקרה שלי).
הסיבה היא, שניווט בדיסק, מחיקה, העתקה וכו', הכל נעשה הכי מהיר בקונסול, מהטעם הפשוט ששימוש במקלדת הוא הכי מהיר והכי יעיל, והקונסול הרבה יותר מהיר מכל ממשק גרפי.
ברגע שהתרגלת לעבוד עם קונסול, אתה מגלה שסיור במערכת ושלל פעולות אחרות נעשות מהר בהרבה.

נו טוב, למי אני מנסה להסביר, ולמי אני בכלל עונה...
אתה סתם מדרדר את הרמה של הת'רדים בגלל בורות במקרה הטוב..
ולא, מי ששבועים בלינוקס, לא למד עדיין כלום, ולא יודע כלום, בד"כ (אלא אם אתה גאון, או לומד 24 שעות ממקורות מקצועיים, במקום לדבר שטויות בפורום).
חביבי, לפחות שנה יקח לך להכיר את המערכת בצורה סבירה (אני כבר 3 שנים, ואני עוד רחוק מהלקרא/להחשב/להיות מקצוען...)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 03:56
נושא ההודעה:

גם לי נוח מאוד הקונסול ויש לו יתרונות עצומים על הדוס
א. השלמה אוטומטית
כלומר
א1. שימוש בTAB מקל את העבודה מאוד להשלמת שמות של קבצים
א2. שימוש בתווים כלליים (מכלילים) * ו? בשמות של קבצים

ב. פקודות מאוד מאוד (מאוד) קצרות ,cp, mv, chmod, chown , ls וכו...
ג. אפשרות לפלט לקובץ...
ד. אפשרות לשימוש מתקדם בפקודות...
ה. מהירות
ויש עוד הרבה יתרונות Smile

חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 04:04
נושא ההודעה:

עוד יתרונות שיש ל-gentoo (דנתי בהם בזמנו עם צפריר) עבורי :

1. שליטה מוחלטת על הדרך שבה התוכנה שלך נבנית. אם ניקח לדוגמא את kdegraphics במנדרייק 9 תראה שהוא תלוי בהמון חבילות (גם ב-gphoto וב-sane בין היתר). אם אתה מתקין את זה שם (ובהפצות אחרות) כל אלה יותקנו לך, ואין לך שליטה על כך (אלא אם תשנה את ה-srpm ותבנה מחדש את החבילה). ומה אם אין לך צורך בהם ? ב-gentoo פשוט שמים ב-USE "-gphoto" וכל מה ש-gphoto הוא אופציונלי עבור לא ייבנה ולא יותקן עם התוכנה. מאוד קל.

2. מאוד קל לכתוב ebuilds חדשים (צריך סה"כ ידע ב-shell scripting) לתוכנות שלא קיימות ב-portage (או שאתה רוצה לבנות אותן בצורה שונה או כל מה שבא לך), ולהשתמש ב-PORTDIR_OVERLAY כדי לעשות override למה שיש ב-portage הראשי.

3. מאוד קל לעקוב אחר חבילות מ-cvs (לדוגמא: שמים את ה-ebuilds של kde-cvs ב-PORTDIR_OVERLAY) וכל פעם שעושים emerge kde הוא מעדכן מה-cvs מקמפל ומתקין.

4. התוכנות השונות מותקנות בד"כ כמו שהמפתחים התכוונו, וללא השינויים והתוספות שההפצות השונות שותלות בהן.

5. אין תוכנות ואשפים מיותרים שמסרבלים את התצורה (ברגע שיודעים לעשות זאת, אין בהם צורך, רק מוסיפים עוד נדבך מיותר).

6. שום service לא מתווסף אוטומטית לאתחול. אתה מציין ספציפית מה שאתה רוצה.

7. מערכת init בסגנון של BSD.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
dittigas ת.הצטרפות: 19/03/2002 · הודעות: 2049 ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 04:08
נושא ההודעה:

להזכירכם יש כזה סיקור: http://www.whatsup.org.il/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=42

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 04:22
נושא ההודעה:

WolfSign: אתה צריך להפריד בין קלות התקנה לקלות שימוש.

אני אתייחס כאן לדביין ולמדרייק, שאותן אני מכיר טוב (את מנדרייק קצת פחות, לאחרונה).

את דביין יותר קשה להתקין. אין ספק שההתקנה של דביין דורשת ממני לעשות כל מיני פעולות אשר תוכנית אוטוצטית יכולה היתה לעשות (זיהוי חומרה, לדוגמה).

אולם לאחר שהגדרתי את החומרה קיבלתי מערכת שהיא לטעמי יותר נוחה להפעלה:
* כמעט לכל פקודה יש דף man (אנשי דביין יזמו כתיבת דפי man להרבה פקודות, כולל תוכניות KDE)
* תיעוד הרבה יותר מסודר בתיקיית התיעוד של החבילה. כמעט תמיד יש קובץ README.Debian שמתאר מה יש בחבילה ואיך להתחיל לעבוד איתה. יש הפרדה הרבה יותר מסודרת בין החבילה המקורית למה שההפצה הוסיפה
* הפצה הרבה יותר מקיפה. כמעט אפשר להגיד "אם אתה לא בדביין אתה לא קיים". לכמעט כל התוכניות שהייתי צריך היו חבילות דביין. והחבילות הללו היו באיכות טובה: כמעט תמיד אפשר לעבוד איתן "מהקופסה".
* לכן יש סיכוי הרבה יותר נמוך שאני אצטרך להוריד מהאינטרנט חבילות לא תואמות שיהרסו לי את מערכת ניהול החבילות

למנדרייק יש אמנם הרבה חבילות "לא רשמיות" באינטרנט להרבה תוכניות., אולם עדיין המאגר אינו כה שלם, וכן הוא אינו כה קונסיסטנטי כמו זה של דביין. וזה חוסך לי המון זמן.

דביין מצליחים לעשות את זה ע"י שילוב של הרבה מפתחים וכן ע"י הסכמה על על כללים מאוד נוקשים לממשקים בין חלקים שונים של המערכת ("הבירוקרטיה של דביין"). אף הפצה אחרת בינתיים לא הצליחה להתקרב לזה. (עד כמה שהבנתי ג'נטו לא הולכת בכיוון של ממשקים כל-כך נוקשים. ולכן לא ממש ברור לי איך יעבדו שם עדכונים. אבל הדיון הזה הוא בדיוק המקום לקבל הבהרות)

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 04:32
נושא ההודעה:

לגבי יציבות של מנדרייק: כבר נתקלתי בכמה מצבים שבהם העדכונים שלהם גרמו קצת נזק למערכת (בעיקר בגרסאות היותר ישנות). יש להם שם לא הכי טוב בבקרת איכות.

אם כי בשרת המנדרייק (9.0) שלי לא נגרם כל נזק כזה בחצי השנה האחרונה...

ויש אכן משהו במה ש-WolfSign אמר: בגננטו ובדביין יש דרכים מאוד נוחות לבנות את הקרנל. זה באמת הכרחי עבור 99% מהמשממשים בהפצות הללו. אבל עבור 99% מהמשתמשים ברד-האט ובמנדרייק לא יצטרכו לבנות מחדש את הקרנל...

לסיכום:

make the common case easy, make everything possible

חזרה לתוכן הדיון
dittigas ת.הצטרפות: 19/03/2002 · הודעות: 2049 ·

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 04:32
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-05-15 01:22, Anonymous כתב:

* כמעט לכל פקודה יש דף man (אנשי דביין יזמו כתיבת דפי man להרבה פקודות, כולל תוכניות KDE)
* תיעוד הרבה יותר מסודר בתיקיית התיעוד של החבילה. כמעט תמיד יש קובץ README.Debian שמתאר מה יש בחבילה ואיך להתחיל לעבוד איתה. יש הפרדה הרבה יותר מסודרת בין החבילה המקורית למה שההפצה הוסיפה
* הפצה הרבה יותר מקיפה. כמעט אפשר להגיד "אם אתה לא בדביין אתה לא קיים". לכמעט כל התוכניות שהייתי צריך היו חבילות דביין. והחבילות הללו היו באיכות טובה: כמעט תמיד אפשר לעבוד איתן "מהקופסה".
* לכן יש סיכוי הרבה יותר נמוך שאני אצטרך להוריד מהאינטרנט חבילות לא תואמות שיהרסו לי את מערכת ניהול החבילות

אפשר להוסיף שלהרבה מהחבילות הללו יש תוכנית הגדרה המופעלת באופן אוטומטי בהתקנה, או ניתנת להפעלה מאוחר יותר עם dpkg-reconfigure, אם כבר מדברים על עקביות.

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 19:12
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-05-15 01:22, Anonymous כתב:

המקבילות לנ"ל עבור מנדרייק:

* מנדרייק מפיקים ספרים של ההפצה (החל מגרסה 9.1 זמינותם להורדה למי שאינה חברי מועדון אמורה להיות מעוכבת בכמה שבועות) שהרבה יותר נוחים להכרת המערכת מאשר דפי man או how-tos שנכתבו ע"י מפתחים ולכן לא ברורים תמיד לניובי (לדעתי). אני לא יודע אם כבר שוחררו מסמכי 9.1 לקהל הרחב אבל מסמכי 9.0 די מכסים את המערכת גם די טוב. חוץ מזה יש גישה למי שממש רוצה ל man pages ול how tos.
* לכל החבילות שנבנות עפ"י הסטנדרט של מנדרייק (החל מגרסה 9.0) נכנסת כניסה ל menu להרצת התוכנה. זה אומנם לא מכסה תוכנות שמורצות רק מהמסוף אבל משתמשי מנדרייק בד"כ לא מחפשים כאלו ואם כן צריך התיעוד של מנדרייק+man pages מכסה אותן לא רע.
* הפצה מאוד מקיפה. לכמעט כל התוכניות שאני צריך יש חבילות שנבנו במיוחד עבור מנדרייק. במקרים נדירים לא היו לגרסה הנוכחית ואז אפשר להתקין גרסה קודמת או שיש חבילות שלא כוללות קוד (noarch) ואז אפשר להשתמש בחבילות של הפצות RPM אחרות (רד האט בד"כ). יש אתרים רבים שמספקים חבילות משלימות - מעולם לא נתקלתי בבעיות בהתקנה מאתרים אלו והרבה פעמים אני רואה שמי שבנה את החבילה הוא עובד מנדרייק. מאז ש urpmi עובד ההתקנה פשוטה וקלילה, כולל פיתרון אוטומטי של בעיות תלויות כשהתלות קיימת באתר אחר.
* מעולם לא התקנתי חבילה שגרמה לי להרס מערכת ניהול החבילות - והתקנתי המון. למעט מספר בודד שאפשר לספור על יד אחת - כל מה שהתקנתי היה חבילות mdk.

מאז שגיליתי את rpmfind ו rpmseek החיים נעשו הרבה יותר קלים, גם בגלל ש rpmseek מפנה הרבה פעמים לחבילה של גרסה קודמת שאותה אני יכול להוריד מהמאגר של חברי המועדון (מעל 50000 חבילות) או בגלל ש rpmfind מגלה לעתים שהתוכנה כלולה בחבילה בשם שונה מהשם הרשמי - ואז אפשר להשתמש ב urpmi להתקין את החבילה הנכונה.

ואם כבר בניהול מערכת אנו עוסקים, אסור לשכוח את מרכז הבקרה שמאוד מאוד מפשט את הניהול השוטף של המערכת. עדיין לא מושלם, אבל הוא משתפר מהפצה להפצה.

אולי מדובר כאן בעניין של ניסיון אישי או שלא עבדת צמוד עם מנדרייק לאחרונה, אבל בתור מי שעבד איתה מ 8.2 דרך 9.0 ועד 9.1 ועוד הדרך ארוכה אם יפתרו כמה בעיות כספיות, אני יכול להגיד שאולי יש אי אלו הבדלים בהיבטים שנתת, אני לא רואה שום יתרון יחסי בנקודות לגביהן התייחסת.

לגבי מישהו אחר שהעיר על בקרת האיכות הלקויה של מנדרייק - יש בזה משהו, אבל אסור לשכוח שיש הבדל תהומי בין הפצה שמשחררת גרסה יציבה אחת למאה שנה לבין הפצה שמשחררת גרסה עדכנית כל חצי שנה כולל עדכונים יומיים של חבילות ב cooker למי שרוצה לקחת את הסיכון ולהתקין גרסה לא יציבה. יש לזה פיתרון פשוט: תעדכן רק 3 חודשים אחרי שההפצה יוצאת, כשכבר נבנו מחדש כל חבילות צד ג' ולאחר שמנדרייק שיחררו תיקוני תקלות. ככה תבטיח יציבות מקסימלית (אני למשל, שדרגתי ל 9.1 רק אחרי ששוחררה המסה של חבילות מתוקנות ולא התקנתי את גרסאות הפיתוח של 9.1).

[ נערך על-ידי דוביקס בתאריך 15/05/03 16:20:03 ]

חזרה לתוכן הדיון
אוהדלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 29/03/2003 · הודעות: 208 · מיקום: איפה שהוא באסיה

הודעה פורסם: 15/05/2003 - 19:21
נושא ההודעה:

ציטוט:

לפי מה שהבנתי פה להתקין את הג'נטו לוקח לפחות כמה שעות , וזה במקרה הטוב...

אין שום קשר לקושי ההתקנה! ההתקנה לוכחת כמה שעות כי המערכת מורידה את הקוד מהרשת כדי ליבנות אותו!
וחוץ מיזה ההבדלים הם גם במערכת החבילות(rpm,apt, וכו-) ובצורת העידכון(במנדרייק וראד האט יש פקודה שמורידה תוכניות, בגנטו יש מערכת שמורידה את כל המערכת) וישנם הבדלים רבים נוספים שהם חלק מהמערכת.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 16/05/2003 - 00:35
נושא ההודעה:

עוד נקודה לגבי ג'נטו היא, שגרסה 1.4 הסופית אמורה לכלול גם ISO שיאפשר התקנה של מערכת מלאה עובדת (קרנל, KDE ו OO אם אני לא טועה) בלי שום קימפול. זה יחסוך את ההתקנה הארוכה ובמילא העבודה עם ה portage תגרום עם הזמן לכך שכל המערכת תקומפל מחדש, רק שזה ייעשה בצורה הדרגתית ולא במהלך יומיים...

אני מניח שזה יגרום לכך שמספר משתמשי ג'נטו יגדל מ 6% ל 25% או שאני טועה? Razz

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 16/05/2003 - 02:22
נושא ההודעה:

אני לא יוד לגבי היציבות של החבילות של מנדרייק לפי 9.0 אבל אני יודע שמ9.0 לא הייתה חבילה אחת שעשתה לי בעיות במערכת

חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 16/05/2003 - 03:30
נושא ההודעה:

יש עוד כל מיני הפתעות קטנות שמתוכננות ל- gentoo 1.4 עבור מי שמחפש את זה (כגון הגדרות CFLAGS או עזרה בהגדרת קרנל לבניה). זה תועד ב-GWN הקודם.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/05/2003 - 03:36
נושא ההודעה:

כל משתמש רד-האט, מנדרייק או דביין שרוצה מערכת שרצה יותר מהר יכול לנצל את מערכת החבילות שלו כדי לבנות מחדש כמה חבילות חשובות (קרנל, glibc, אולי גם kdebase, למרות שאני קצת מסופק כאן) ולקבל כמעט את כל האופטימזציות עם מערכת יותר נוחה.

ג'נטו יכולה להיות הפצה נהדרת עבור מי שרוצה להשקיע את הזמן בבחירת פרמטרי הבניה לכל תוכנית. אולם רוב האנשים מעדיפים פשוט לעבוד עם תוכניות.

כמוכן: קל לבנות חבילות ג'נטו כי החבילות לא מנסות לדרוש יותר מדי האחת ממשנתה. מצפים מהמשתמש לטפל בקונפליקטים. זהו הבדל מהותי מהגישה של הפצות אחרות: לספק "מערכת עובדת".

בג'נטו אתה אמור להיות "בעל הבית" ואחראי להגדיר הכל. החבילה לא מנסה להגדיר את עצמה בחוכמה (כמו בדביין) וגם המערכת לא מנסה יותר מדי להגדיר אותה (כמו במנדרייק וברד-האט). לטעמי האישי זה יוצר הרבה עבודה שחורה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 16/05/2003 - 03:54
נושא ההודעה:

החבילות ב-gentoo יודעות לבדוק אם משהו מותקן ולהשתמש בהן אין שום בעיה לעשות זאת (בעזרת הוספת סימן שאלה ב-DEPEND כאשר כותבים את ה-ebuild). אין עבודה שחורה בהגדרה שלהן. פעם אחת אתה מגדיר את ה-USE שלך ב-make.conf וזהו. כל השאר מטופל אוטומטית.

על איזה קונפליקטים אתה מדבר ?

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. yehuda